am nevoie urgent de ajutor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

In jos

am nevoie urgent de ajutor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mesaj  alexandra.lupulescu la data de Mar Oct 11, 2011 6:17 pm

nu sunt prima femeie inselata, dar simt ca ma sfarsec. Am senzatii de sufocare, voma si nu mai sunt in stare sa ma concentrez la serviciu nu am pofta de mancare am slabit circa 7 kg intr-o luna. As avea nevoie de un tratament adecvat. Cred ca am o depresie majora. Nu stiu cun sa ma descurc. Am 20 ani de casnicie si 2 copii. Am stat de vorba cu sotul meu si a spus ca-i convine situatia asa cum e. Daca eu vreau altceva n-am decat sa aleg. Nu pot sa iau o decizie radicala pt ca il iubesc. Poate cineva sa ma ajute cu un tratament sa pot trece peste aseasta greutate.
va rog mult de tot, mi-e frica sa nu inebunesc.
va multumesc.

alexandra.lupulescu

Data de înscriere : 11/10/2011

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: am nevoie urgent de ajutor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mesaj  Admin la data de Lun Oct 29, 2012 1:05 pm

Cineva m-a intrebat odata de ce femeile se plictisesc de cineva care este bun si lupta pentru cineva care le fac sa planga. N-am stiut sa ii raspund. Ceea ce cred este ca ca acest lucru nu este valabil doar pentru femei, ci e o stare generala.

Sa presupunem ca sotul tau la inceput te-a indragit, te-a iubit. Ati petrecut timp impreuna, v-ati cunoscut, a-ti trecut prin bune si prin rele. Dupa creerea unui sentiment de siguranta, ati facut copii.

Odata cu aparitia copiilor poate tu ai fost ocupata sa faci ce stii mai bine, sa ai grija de ei si de familie. Sa cureti, sa gatesti, sa le oferi atentie. Sotul tau a fost, mandru, a fost linistit. Trecand timpul s-a obisnuit cu ce are, cu siguranta ca tu vei fi acolo si vei face acelasi lucru fara ca el sa sa implice in asta, sau cu alte cuvinte fara sa miste un deget.

De aici ma intorc la prima afirmatie si cred ca pentru a-l face sa te aprecieze din nou, trebuie sa ii dai de inteles in primul rand, ca tu, nu esti pe gratis. Ca trebuie sa lupte pentru tine si pentru dragostea ta. Atat timp cat tu nu o sa te schimbi, nu o va face nici el.

Pune piciorul in prag, spune-ti parerile, fa lucrurile cum ar trebui sa fie si nu inchide ochii pentru ca il iubesti. Multi oameni buni sunt calcati in picioare. In momentul in care o sa inteleaga ca nu esti acolo pentru el si trebuie sa dea ceva ca sa te recastige, e posbil ca sa redevina interesat. In caz contrar contrar mai bine o viata demna si cu fruntea sus decat calcat in picioare de catre omul pentru ar trebui sa contezi cel mai mult.

Stiu ca e greu de inteles, mai ales cand gandesti cu sufletul, dar oameni buni mai sunt, tot ce trebuie sa facem e sa ne deschidem si sa le dam o sansa.

Acesta e mesajul meu, care nu e menit sa te faca sa iei o decizie in pripa. Ci sa te reconsideri ca om si sa continui o viata bazata pe incredere si respect si mai putin pe sentimentele irationale, care contrar dorintei tale iti aduc dure in suflet.

Nimeni nu ar trebui sa plateasca un gram de fericire cu o viata de suspine.

Admin
Admin

Data de înscriere : 27/10/2008

Vezi profilul utilizatorului http://e-psihologie.forumz.ro

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum