Sunt eu nebun?

In jos

Sunt eu nebun?

Mesaj  cristi18 la data de Lun Oct 03, 2011 5:05 pm

Buna seara.Sa incep cu aceeasi intrebare Sunt eu nebun? Si acuma sa explic.
Oamenii ma urasc.Nu spun asta pentru ca nu sunt bagat in seama.Sa va dau 2 exemple din viata mea
Astazi profesorul ne-a pus pe grupe sa reaspundem la cateva intrebari a caror raspunsuri le gasim in carte.
Colegului meu i-am spus noi citim 1 pagina celor din spate le-am spus sa citeasca pagina 2 .Dupa putin timp colaboram si le-am spus ca mai bine sa citim toti aceeasi chestie pentru a intelege mai bine.Dupa 10 minute ma intorc si mi se spune ca eu nu am zis asa ceva.Incerc sa le explic exact ce am zis si mi se spune ca sunt nesimtit si alte chestii.Ce nu am inteles aici? Eu le vorbeam calm , le explicam si ei incep sa ma insulte.
Dupa 5 minute ma intorc si le spun ca pot sa citeasca de la pagina X pentru un raspuns la intrebarea X.
Ca raspuns : Ba auzi tu nu imi dai mie ordine.
Neutral Asta chiar ma surprins.
Ex 2 : Am fost bolnav azi si am venit acasa , mam asezat la calculator si vine mama.Am rugato sa se duca dincolo pentru ca am nasul sensibil si nu pot suporta mirosul de fum de tigara.Ca raspuns ? : Eu cred ca tu ai inceput sa ma urasti! , si ai devenit un nesimtit [ nu a spuso in gluma sa suparat si a plecat ]

Si astea sunt doar 2 ex.Ce scriu aici mi se intampla zilnic sub diferite forme.
Intrebarea mea unde gresesc eu?Le vorbesc frumos persoanelor nu ma comport urat cu ele in general
si mi se dau raspunsuri de imi pica fata Suspect .In momente ca astea singuru lucru care in vine in cap e
Sunt eu singura persoana rationala ? Neutral
In situatii ca astea ce pot sa mai fac ? Neutral

cristi18

Data de înscriere : 03/10/2011

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Sunt eu nebun?

Mesaj  Admin la data de Lun Oct 29, 2012 1:52 pm

In legatura cu prima problema nu trebuie sa iti faci griji, e ceva complet normal care ni s-a intamplat fiecaruia. Colegii tai gandesc putin mai imatur ca tine si nu stiu ca pentru ceea ce le-ai oferit tu pe gratis, ajutorul, mai tarziu deseori vor trebui sa bage mana in buzunar ca sa-l obtina. Apoi adolescentii gasesc ca faptul de a fi rautocios e distractiv. Cine e cel mai popular baiat de la tine de la scoala? Pariez ca cel care creaza cele mai multe probleme.

In legatura cu mama ta, in lipsa de mai multe detalii, cred ca ea a venit in camera ta doar pentru a te vedea si a mai petrece putin timp cu tine. Cand mamele nasc, rup o parte din sufletul lor si dau o noua viata, pe care apoi o ingrejesc, o spala, o hranesc, se lipsesc de odihna cand acesta plange sau le cheama in miez de noapte. In alte cuvinte mama e cea care te iubeste pe tine mai mult decat se iubeste pe ea.
Intorcandu-ma la subiect, cred ca ea a vrut doar putina atentie din partea ta si s-a ales in schimb cu o mustrare pentru obiceiurile pe care fiecare dintre noi le avem mai devreme sau mai tarziu, respectiv fumatul si care ne mai ofera o pauza de la munca, de la griji sau de la castigarea existentei.

Admin
Admin

Data de înscriere : 27/10/2008

Vezi profilul utilizatorului http://e-psihologie.forumz.ro

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum