Va rog sa ma ajutati

In jos

Va rog sa ma ajutati

Mesaj  dani la data de Mier Apr 13, 2011 6:12 pm

Am o problema depresiva de cateva luni. Sunt cls a 10 a si in semestrul I am avut o probleme cu o gasca din liceu de aceasi varsta cu mine. A intervenit cineva pentru mine si acei baieti nu s-au legat inca de mine, dar problema mea e ca mie frica. De atunci in fiecare zi merg cu frica la scoala, nu am niciun chef de nimic si chiar si in vacanta nu pot sa ma distrez dearece nu am nici un chef de nimic cand ma gandesc ca mai am inca doi ani cu acei baieti in liceu. Nu stiu de ce mie frica sa ies din clasa, sa ma intalnesc cu ei sau orice. Va rog ajutati-ma nu mai stiu ce sa fac, nu pot sa ma bucur de nimic ca parca am o amraciune in suflet.

dani

Data de înscriere : 13/04/2011

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Va rog sa ma ajutati

Mesaj  Logeth la data de Lun Apr 18, 2011 8:36 pm

Frica este un raspuns de moment firesc cand intervin astfel de probleme, deci nu trebuie sa te comdamni pentru asta, dar nici sa alegi sa traiesti in ea. Parerea mea este ca tu alegi sa ramai in acel sentiment de frica si, in mintea ta, crezi ca ceva rau ti se va intampla. Cand a avut loc acest incident? Daca a trecut o perioada mai lunga de timp, probabil ca ei au si uitat. Insa, daca vor vedea ca ti-e frica, ei te vor putea manipula ca sa faci unele lucruri care nu vrei sa le faci.
Nu poti vorbi direct cu ei? Spre exemplu, sa le ceri iertare pentru ce ai facut si sa incercati sa rezolvati situatia. Poate ca, in mintea ta, tu ii vezi mai rai decat sunt in realitate sau percepi ca situatia este mai grava decat este in realitate. Incearca, pentru cateva moment, sa te detasezi emotional de situatie si sa gandesi la rece. Care este cel mai rau lucru care ti se poate intampla? Are rost sa traiesti in aceasta frica si sa nu te bucuri de cei mai frumosi ani din viata? Doar tu poti sa alegi sa umbli in frica sau sa scapi de ea. Incearca sa ii vezi pe acesti oameni nu ca pe niste monstri, ci ca pe niste persoane care comit greseli,la fel ca si tine. Nu ii lasa sa te manipuleze prin frica, daca te intalnesti cu ei ci tine capul sus si impune-te. Stii ca se zice ca un mod de a scapa de frica este sa o infrunti- e greu, dar nu imposibil.
De ce ti-e frica tie de fapt? Sa nu iti faca un rau fizic? Daca crezi ca esti intr-un astfel de pericol, ia masuri; vorbeste cu un profesor, cu directorul. Trebuie sa incepi sa ai incredere in tine si in fortele proprii, sa nu te lasi controlata de sentimente, ci sa le controlezi tu pe ele. Cine are ultimul cuvant in viata ta: tu sau emotiile tale? Atunci cand ne lasam condusi de ele, pierdem simtul realitatii si tindem sa amplificam problemele pe care le avem.
Daca vrei sa vorbesti mai mult despre acest lucru, poti sa imi scrii (daca vrei) un mesaj privat si sa tinem legatura Very Happy .

Logeth

Data de înscriere : 18/04/2011

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum