dati-mi va rog un sfat...chear am mare nevoie

In jos

dati-mi va rog un sfat...chear am mare nevoie

Mesaj  alina la data de Mier Feb 23, 2011 4:55 pm

salut sunt logodita ...ne-am intilnit 3 ani si am decis sa mergem mai departe ca familie....am planificat nunta acum in iunie...dar nu mai merge totul ca inainte...mereu ne certam...mamasa se tot baga in relatia noastra si cum zice ea asa el face..el mai are 4 frati si el munceste si ii intretine pe toti deoarece parintii lui nu muncesc nicaieri ....eu sunt din capitala iar el este din sat cam 150km de la capitala....la moment el este plecat peste hotare..si comunicam doar prin telefon...mamasa ma invinovateste pe mine ca iam luat feciorasul si nu are cine o intretine..parintii mei au vazut ca eu nu ma impac cu ea si au vorbit cu logodnicul meu sa locuim in oras el era deacord si a plecat peste hotare ca sa putem sa ne cumparam o locuinta in oras DAR fara sa imi zica a cumparat o locuinta intr-un sat cu familia lui. deoarece parintii lui au inceput sa nu vorbeasca cu el si sa ii tot zica ca e muiere ca se ia dupa capu meu si ca sa fie bun in fata parintilor sai a facut cum zic ei...eu sunt in stare de orce pentru el si chear sa merg cu traiul de la oras la sat dar parintii mei deacum sunt impotriva..pentru ca viata de acolo e mai grea si eu sunt alintat si nu voi putea locui la tara mai ales acum cit e de greu sa locuiesti la tara...eu nu as fi asa furioasa daca el avea sa ma anunte ca vrea sa cumpere o locuinta pentru noi dar totul a decis mamasa pentru noi...va rog dati-mi un sfat deoarece parintii mei imi zic sa renunt la el ca el o sa faca permanent cum zice mamasa si eu nu voi conta....dar eu il iubesc si nu vreau sa renunt la el dar nustiu ce sa fac...ajutati-ma

alina

Data de înscriere : 22/02/2011

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: dati-mi va rog un sfat...chear am mare nevoie

Mesaj  simonikutza la data de Lun Mar 14, 2011 6:32 pm

buna.e o situatie dificila cea in care te afli si gandeste-te bine ce iti doresti pentru viata ta nu poti trai intr-un razboi cu soacra cu parintii tai sau chiar cu propriul partener care sigur iti va afecta casatoria.Eu consider ca ar trebui sa discutati mai intai intre voi tu si logodnicul tau sa vezi ce considera si el si daca vrea ca sa aveti o casnicie fericita independenta de familia lui, apoi ar trebui apoi sa vorbiti cu parintii lui si la le impuneti niste limite in sensul ca voi o sa-i ajutati cu cat puteti.In legatura cu casa consider ca nu ti-a spus pentru ca stia ca te vei supara,este dificil si pentru el sa aleaga intre tine si familia lui pentru ca in situatia asta se afla din cate vad.Oricum cred ca el trebuie sa se maturizeze si sa ia propriile decizii.mult succes.Sper totusi sa va indepliniti planurile de casatorie.

simonikutza

Data de înscriere : 13/02/2011
Varsta : 26

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum